Sezóna burčiaku pokračuje: Čistí krv, ale špiní nohavice...

Burčiak je len medziprodukt pri výrobe vína, ale chutí výborne.

Autor: Archív

 
 
Food

Sezóna burčiaku pokračuje: Čistí krv, ale špiní nohavice...10

Burčiak čistí krv, ale špiní nohavice – hovorí staré ľudové porekadlo a bránia sa ním aj odporcovia tohto nápoja. My sa však odradiť nedáme!

Aj napriek tomu, že skutoční vinári akoby burčiakom opovrhovali, nedáme si ujsť šancu a vymeníme si krv. Lebo ďalšia múdrosť hovorí, že každý rok by sme mali vypiť toľko litrov burčiaku, koľko máme krvi, aby sme si ju vymenili za čerstvú. Na dospelého chlapa to môže byť až sedem litrov. A to je veru výzva!

Medzi muštom a vínom

Začnime slovenskou legislatívou – tá definuje burčiak ako kvasiaci hroznový mušt vyrobený výlučne z hrozna dopestovaného a spracovaného na území Slovenskej republiky, pričom výrobcovia môžu burčiak predávať v období od 15. augusta do 31. decembra kalendárneho roku zberu hrozna, z ktorého je burčiak vyrobený, fermentáciu môžu aj pozastaviť a opätovne ju rozbehnúť. Burčiak môže obsahovať maximálne 4,25 kilogramu cukru na 100 litrov hroznového muštu.

Veru, je to tak – burčiaku sa u nás venujú aj štátne normy, pričom ide skutočne o lokálny nápoj, ktorý poznajú okrem Slovenska aj v Česku, v minimálnej miere sa predáva aj v Nemecku a Rakúsku. Pritom je jednou z fáz výroby vína, takže ho musia poznať všade, kde sa víno vyrába. Lenže, ako sme už spomenuli, väčšina vinárov ho neuznáva.

Na Slovensku sa však považuje za rýchly prílev peňazí – burčiak patrí k nášmu koloritu a veľa ľudí sa na jeho sezónu skutočne teší. Koniec leta a začiatok jesene je tak pre vinárov skutočnou zlatou baňou – v hektolitroch predávajú rozkvasený mušt, s ktorým nie je veľa práce. Na rozdiel od vína, s ktorým sa narobia omnoho viac a ešte sa aj slabšie predáva.

Burčiak je totiž len medziprodukt pri výrobe vína. Vzniká vylisovaním a odkalením muštu z hrozna a pije sa už niekoľko dní od začiatku kvasenia, pričom má obsah alkoholu do šesť percent. Toto takzvané búrlivé kvasenie majú na svedomí divoké kvasinky, vďaka ktorým sa mení cukor na alkohol za prítomnosti uvoľňujúceho sa oxidu uhličitého.

Aromatické odrody

Aj keď burčiak sa dá vyrobiť takmer z každej odrody viniča, väčšinou sa používajú tie, ktoré dozrievajú ako prvé, predovšetkým Iršaj Oliver, Müller Thurgau a viaceré muškátové odrody, neskôr sú v ponuke lahodné burčiaky aj z veltlínov či z Rizlinga rínskeho. Čím je hrozno aromatickejšie, tým lepšie – lákavo bude po ňom voňať aj burčiak. Čo sa týka vône, mala by byť cítiť skutočne len hroznom, žiadne iné pachute by nemali túto príjemnú arómu kaziť. Burčiak by nemal byť príliš sladký, čo je najbežnejší omyl. Vtedy je to skôr mušt a je jasné, že ešte „nedozrel“. V jeho chuti by ste mali cítiť vyvážený pomer cukru a kyseliniek. Nekvalitný burčiak rozlíšite už zrakovým vnemom – určite by nemal byť hnedý a mútny, prípadne s väčším množstvom usadeniny. To je signál problémov s kvasením a pravdepodobnosti výskytu všelijakých pachutí. Burčiak by mal byť svetlozelenej až svetložltej farby len s minimom usadením. Ak je vo fľaši usadenín viac, povedzme už centimeter, nie je to v poriadku. Vo väčšine prípadov je to znamenie, že burčiak vyrobili z neodkaleného muštu a tu už hrozia aj zdravotné problémy. Môže totiž obsahovať zvyšky postrekov, hliny, prachu, ale aj plesne a iné nečistoty.

Naozaj pomáha

Apropo, zdravotné účinky. V burčiaku sa naozaj nachádza množstvo rôznych látok prospešných ľudskému telu. Napríklad organické kyseliny, flavonoidy, karotenoidy, tiamín (vitamín B1), riboflavín (vitamín B2), zinok či železo. Aj vďaka týmto látkam prospieva pokožke, vlasom, vďaka antioxidantom zase bráni starnutiu a predchádza tak civilizačným ochoreniam. Samozrejme, netreba zabúdať na priaznivé účinky na srdcovú činnosť a na metabolické procesy. Ale pozor, burčiak obsahuje aj veľa cukru, minerálov a vzdušného oxidu uhličitého. Preto nikdy neviete, kedy vám udrie do hlavy a kedy začne skrúcať o niečo nižšie. Aj preto ho treba piť s mierou, hoci je jasné, že tú ma každý nastavenú inak.

Autor: BREAK/ Mário Gešvantner
Fotogaléria 


  • Aktuálne číslo

Brejk

 
 
 
 
Šport