8 000 (a vyššie), časť 1.

Muchu Chhish v Pakistanskom Karakorame ostáva najvyšším nezakázaným panicom veľhôr

Autor: Archív

 
 
Sport

8 000 (a vyššie), časť 1.00

Áno, je to hazard. Ale nemyslím tým to, že počas lezenia na hory sa môžeme zabiť. Myslím na nebezpečenstvo, ktoré nás zabije, ak mu to dovolíme – povedal takmer pred sto rokmi legendárny britský horolezec George Mallory. A napriek stovkám tých, čo to nebezpečenstvu dovolili, sú ďalšie tisícky, ktoré horám nevedia odolať. Nádherné, fascinujúce, ohromné. Ale aj kruté, drsné a smrtiace.

Človek má v sebe jednu zvláštnu túžbu – rekordy. Byť najlepší, najrýchlejší, najsilnejší, niekedy dokonca najmúdrejší. Chce byť prvý. Vyhrávať. Aj preto patrí šport dodnes k najobľúbenejším zábavkám. A bolo to tak aj s lezením, s dobýjaním hôr – aj keď ozajstní horolezci, tí, ktorí robia svoj šport naozaj s vášňou, spojenie „dobyť horu“ nemajú radi. No treba priznať, že práve túžba byť prvý, vyliezť vyššie než hocikto predtým, hnala mnohých hore. Tam, kde ešte nikto nebol. 

Začali to zememerači
Aj keď na vrcholy hôr sa liezlo odjakživa, rozmach horolezectva sa začal na konci 19. a najmä na začiatku 20. storočia. Všetko sa to začalo vznikom zememeračského projektu Great Trigonometrical Survey, ktorého cieľom bolo podrobne opísať indický subkontinent, to znamená aj zmerať výšku všetkých hôr. S prvými skutočne vysokohorskými pokusmi sa odvtedy spájajú aj vtipné historky, keď si zememerači často mysleli, že vyliezli vyššie, ako  to v skutočnosti bolo. Napríklad v roku 1862 ohlásil jeden z indických sprievodcov GTS, že vyliezol na horu Shilla, vysokú vyše 7 000 metrov. Až neskoršie merania dokázali, že jej výška je len 6 111 metrov. O tri roky William Johnson vyhlásil, že sa počas zakázanej výpravy do Číny dostal až do výšky 7 284 metrov, neskoršie merania mu však uznali výšku len 6 710 metrov.  

Výškové preteky
Za prvých skutočných horolezcov modernej histórie sa označuje anglicko-švajčiarske trio, ktoré na konci 19. storočia intenzívne brázdilo Himaláje – advokát William Graham, hotelier Emil Boss a horský vodca Ulrich Kauffmann. Po viacerých kopcoch pod 7 000 metrov sa im v roku 1883 údajne podarilo vystúpiť na Kabru s výškou 7 338 metrov. Dodnes sa tento úspech spochybňuje, nikto však netvrdí, že trojica klamala, jednoducho – mapy vtedy ešte neboli tak dokonale presné ako dnes a ani sami horolezci si neboli stopercentne istí, kam vlastne vystúpili. V roku 1892 vystúpil Martin Conway na vrchol hory, ktorú pomenoval Pioneer Peak a tvrdil, že je vysoká je vyše 7 000 metrov, no detailné merania potvrdili výšku len 6 501 metrov. Kto bol teda prvý vyššie než táto dlho nepokorená hranica? Možno sa to niekomu podarilo už skôr, no podľa všetkého to bol Tom George Longstaff a bratia Alexis a Henri Brocherelovci, ktorí v roku 1907 vystúpili na vrch Trisul s výškou 7 120 metrov. Vyšplhať sa na osemtisícovku vtedy vyzeralo ako ťažko splniteľný sen. 

 

Autor: Mário Gešvanter
Fotogaléria 


  • Aktuálne číslo

Brejk

 

 

 
 
 
 
Šport