08. júla 2020

8 top rastlín, ktoré zahalia vašu záhradu podmanivou vôňou

Nielen ruže a trvalky majú v sebe magickú vôňu, ktorá vás prinúti sa nadýchnuť. V prírode sa nájdu aj menej okrasné druhy nesúce zaujímavé aromatické látky čo dokážu dokonale podráždiť vaše čuchové receptory.

Marulka kocúrnikovitá svojim habitusom pripomína metu, ale na rozdiel od nej kvitne veľmi dlho, od júla až do septembra. Autor: pinterest.com/pin/445012006929381748/?lp=true

Pripravili sme pre vás prehľad niekoľkých druhov, ktoré sa dajú pestovať v okrasných záhonoch a s jednou výnimkou aj v nádobách na balkóne. Nie sú náročné na pôdu, zvládajú slnečné i polotienisté stanovište. Nie každáz nich vyniká kvetom, ale o to viac okolo seba šíri podmanivú vôňu, ktorá pritiahne vaše zmysly, ale odpudí komáre.

Vonia sladkým ananásom

Exotická aromatická šalvia (Salvia rutilans) má domov v Latinskej Amerike. Okrem voňavých listov má dekoratívne kvety. Obe časti rastliny sú pritom vhodné i na prípravu čaju, marmelád, šalátov a zaváranín. Je proste vhodná všade tam, kde sa vám žiada ananásová aróma. Na pestovanie potrebuje slnečné a teplé stanovište. Vyžaduje si substrát udržiavaný vo vlhkom stave. Na jeseň ju treba zrezať nad povrchom pôdy a chrániť nástielkou. Znáša mrazy do -10 °C. V severnejších oblastiach ju môžete prezimovať v interiéri, pretože sa dá s úspechom pestovať aj v byte.

Predchádzajúca strana 1 / 8 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

18 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

8 top rastlín, ktoré zahalia vašu záhradu podmanivou vôňou
Jarmila Szabóová