30. októbra 2019

Máme pre vás 7 tipov na starostlivosť o čerstvo vysadené ovocné stromy

Tipov, ako vysádzať ovocné dreviny, je neúrekom. Čo keby ste to urobili inak? Jednoduchšie, praktickejšie, ale o to efektnejšie.

Starostlivosti o stromy a ich pestovanie treba deti priúčať od malička.Autor: profimedia.sk

Kľúčová je rozloha záhrady a počet členov v domácnosti. Venovať pozornosť treba aj výberu druhov, ktoré vám najviac chutia. Potom už len stačí dať si odporučiť vhodné odrody. Ako však vysadiť všetko naraz a príliš sa nenarobiť? Nehovoriac o väčšej investícii do prípravy pôdy. Je predsa známe, že na jej predvýsadbovú prípravu treba zabezpečiť kompost. Ešte lepšie hnoj. Kolíky na oporu a poriadne veľké jamy na lepšie zakorenenie. Našťastie, dá sa to aj o trošku ľahšie. Napríklad rovnakým spôsobom, ako to robia vo veľkovýrobe, kde ovocinárov tlačí termín výsadby.

Zjednodušte si prípravu pôdy

Každý pestovateľ vie, že na hnojenie je najlepší maštaľný hnoj. Použiť môžete čerstvý, ktorý sa však ťažšie zháňa, alebo drahý granulovaný. Podobný hnojivý účinok dosiahnete, ak na zvolenom pozemku vysejete (ešte pred výsadbou) miešanku na zelené hnojenie. Nechajte ju narásť a zakvitnúť. Po vytvorení plodov ju môžete pokosiť a nechať ležať na povrchu pôdy. Potom ju už len zaorte. Pôda sa prekyprí a dostane živiny.

Okrem toho nezabudnite rozhodiť kompost. Aby ste ním ušetrili, dajte ho len do jamy pri samotnej výsadbe stromčekov. Nahradiť ho môžete aj hnojivým roztokom s obsahom humínových a fulvo kyselín.

Nezabúdajte na vodu

Doprajte ju sadeniciam nielen po výsadbe, ale aj tesne pred ňou. Na pár hodín ponorte korene stromčekov do vody a nechajte ich poriadne sa napiť. Aby si korene ihneď po vysadení vytvorili poriadnu spleť vlásočníc, treba ich mierne skrátiť. Pomocou takto upravených koreňov budú mladé stromčeky lepšie absorbovať dôležité látky z rozhodeného kompostu.

Veľkosť jamy

Z odborných kníh i článkov sa dozviete, že najlepšia veľkosť jamy na výsadbu ovocných drevín je 1 x 1 m. Navyše poriadne hlboká, asi tak 0,4 m. Táto metóda je správna, pretože vytvorí koreňom ideálne možnosti na rast do okolia. Keďže je veľmi náročná na čas aj prácu, od ovocinárov z praxe vieme, že postačí výsadbová jama veľkosti desaťlitrového vedra. Korene tak či tak treba skrátiť, takže veľkosť jamy prispôsobíte ich rozmerom.

Opora nadovšetko

Mladé stromčeky ešte nie sú v pôde koreňmi pevne ukotvené. Pôsobením silného vetra sa môžu vyvrátiť, ale aj bez toho ich rast nemusí byť vzpriamený podľa vašich predstáv. Doprajte im teda oporu v podobe silného kolíka. Umiestnite ho vždy zo severnej strany. Cenovo prijateľné sú agátové koly. Sú pevné a po opálení spodnej časti, ktorá ostáva v pôde, i veľmi trvácne. Vhodné je aj borovicové či smrekové drevo.

Ochrana proti ohryzu

V zime chutí kôra mladých stromov najviac zajacom. Ich ostré zuby dokážu narobiť poriadnu škodu. Najlacnejší a praktický spôsob, ako im v tom zabrániť, je použitie pletiva s drobnými okami. Vyskúšať môžete aj náter s repelentným účinkom proti ohryzu kôry. Najdôležitejšie je naniesť ho v prvých dvoch rokoch po výsadbe, keď je kôra naozaj šťavnatá.

Náter proti poškodeniu kmeňa

Ďalšia práca, ktorú by ste nemali zanedbať, je biely náter kmeňa. Ochráni ho počas slnečných dní pred prasknutím v dôsledku vyšších výkyvov teplôt medzi dňom a nocou. Použite na to vápno.

Pozor na miesto štepenia

Odporúčané prihrnutie pôdy okolo miesta štepenia na ochranu pred vymrznutím má svoj význam. Niektorí pestovatelia to však nerobia. Zimy už dávno nie sú to, čo boli. Nepraktizujú to z dôvodu rizika poškodenia kmeňa. Ten môže v spôsobených ranách ľahšie podľahnúť choroboplodným zárodkom. Stromčeky sa im napriek tomu ujímajú. V malej záhradke sa vám oplatí prihrnúť teplomilné ovociny za predpokladu, že hrozia ozaj silné mrazy. Hoci najviac škôd spôsobujú najmä na kvetných pukoch.

Neprehliadnite:

Kedy bieliť kmene stromov a aké vápno použiť?

Veľmi dôležité! Nepodceňujte ošetrenie ovocných stromčekov

Jesenné upratovanie v ovocnom sade. Na čo nezabudnúť?

Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

14 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Máme pre vás 7 tipov na starostlivosť o čerstvo vysadené ovocné stromy
Szabóová Jarmila