12. februára 2020

Problémy s medvedíkmi v záhrade? Zbavte sa ich raz a navždy

Medvedík... Znie to milo, ale len do chvíle, kým sa tento obávaný škodca nasťahuje do vašej záhrady. Ako pred ním čo najlepšie ochrániť úrodu?

Chytiť medvedíka nie je jednoduché.Autor: profimedia.sk

Medvedíky obyčajné (Gryllotalpa gryllotalpa) sú nešpecializované škodce, čo znamená, že v príjme potravy si veľmi nevyberajú, škodia na viacerých zeleninových druhoch – zemiaky, mrkva, kapusta, strukoviny, ale aj na obilninách či krmovinách. O niečo väčší záujem v nich predsa len vzbudzujú rastliny plodovej zeleniny, ako paprika, uhorky, tekvice či rajčiaky.

Najviac škodia na jar – v máji a v júni – v čase párenia a pred kladením vajíčok. V noci vyliezajú z pôdy, často poletujú nízko nad zemou a jemne cvrlikajú. Samičky hľadajú miesto na budovanie hniezda, najčastejšie v hĺbke asi 10 až 20 cm pod povrchom pôdy, pričom prehrýzajú korienky rastlín. Hlavne mladé, ešte dobre nezakorenené, tak úplne zničia. Ich prítomnosť dobre vidieť najmä po daždi, keď je pôda v mieste chodbičiek vyvýšená a na hriadke vytvára pásiky.

Populácia medvedíkov pomerne rýchlo rastie, lebo samička kladie i viac ako 300 vajíčok, z ktorých sa po 1 až 3 týždňoch liahnu nymfy. Štyrikrát sa zvliekajú, pričom až medvedíky v poslednom rastovom stupni vyliezajú z hniezda a robia samostatné chodbičky. Tesne po vyliahnutí sa živia humusom, neskôr jemnými korienkami, ale aj živočíšnou potravou (dážďovky, drôtovce, larvy).

Vyrovnať sa s medvedíkmi je pomerne náročné. Záhradkári ničia hniezda s vajíčkami a vymýšľajú rôzne pasce, do ktorých chytajú dospelé škodce.

8 rád ako na medvedíkov od našich čitateľov:

Modré granuly

Granuly určené proti slizniakom treba rozsypať okolo dier a neskôr medvedíky pozberať. Mám to overené, fungujú na 95 percent.

čitateľka Martina

Predchádzajúca strana 1 / 8 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

14 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov
 
 

žena.sk

Problémy s medvedíkmi v záhrade? Zbavte sa ich raz a navždy
Sedláček Harničárová Lucia