11. júla 2020

So zberom zemiakov sa poponáhľajte! Inak sa na nich vytvoria chrasty

Skoré zemiaky už dozreli, naznačuje ich pomaly usychajúca vňať. So zberom radšej nečakajte a chopte sa roboty, inak môže dôjsť k poškodeniu hľúz.

Zemiaky zberajte, keď začne vňať usychať a políhať. Zbytočne čas nenaťahujte a nečakajte.Autor: Jarmila Szabóová

V tomto roku sú záhradkári skúšaný vyčíňaním počasia, chorôb aj škodcov. Nejedného potrápili medvedíky (krtonôžky), ktoré sa s chuťou pustili do vysadených priesad, ale aj bohužiaľ aj do šťavnatých zemiakov. My sme v záhrade vyskúšali aj parazitické hlístovce, ktoré zaiste svoju úlohu plnia, no v našej záhrade sa zdá, že medvedíky sú aj tak o krok vpred. Od pestovania nás to samozrejme neodradilo, veď akoby aj? Už bolo všetko vysadené, keď sa začali hostiť naplno. Ale musím povedať, že aj napriek tomu zberáme krásnu úrody naozaj výstavných hľúz zemiakov. Horšie je, že sme trochu zaháľali so zberom a na niektorých hľuzách sa prejavila chrastavitosť. 

Choroba bez možnosti priamej ochrany

Áno je to tak, na chorobu spôsobujúcu tvorbu chrastičiek na povrchu hľúz momentálne nie je dostupná chemická ochrana v malospotrebiteľskom balení. Spôsobuje ich druh patogéna Streptomyces scabies, ktorý bežne žije v pôde. Do hľuzy preniká cez povrchové poranenia alebo cez lenticely (prieduchy). Svojou činnosťou tu dráždia bunky, ktoré reagujú nadmerným delením. Málokedy sa stane, že choroba prenikne hlbšie do útrob hľúz. No i tak negatívne vplýva na ich vzhľad a zhoršuje ich skladovateľnosť. Kto pestuje zemiaky na predaj a choroba mu hľuzy poškodí, pocíti vplyv choroby na zníženej predajnosti. Choroba je nepríjemná aj pri samotnom šúpaní šupky, kedy vzniká viac odpadu, lebo treba odstrániť hrubšiu časť spolu so šupkou. 

Ďalšia nevýhoda je, že sa k chrastičkám môže pridružiť aj iná choroba, ktorá výrazne ovplyvní kvalitu pozberanej úrody. Zlá správa je aj to, že sa choroba nešpecifikuje len na zemiaky, ale aj na koreňovú zeleninu.

Ako sa teda zachovať, keď sa patogén vo vašej záhrade vyskytol? Jednoznačne účinné je dodržanie osevného postupu, kedy sa odporúča zemiaky na napadnutej ploche nepestovať aspoň v nasledujúcich štyroch rokoch. Ak máte pôdu ľahkú, radšej sa pestovaniu zemiakov vyhnite a postavte si vyvýšený záhon, ktorý naplníte vyhovujúcejšou pôdou. Patogénu nepomáhajte hnojením vápnikom a maštaľným hnojom. V prevencii pomôže aj výber odolnejších odrôd, i keď ani za jedinú jednu sa nedá dať ruka do ohňa, že sa choroba na nej nevyskytne. 

O zemiakoch sa viac dočítate tu:

Toto ohrozuje vaše zemiaky! Ochráňte ich účinne a jednoducho

Pozor na plesne! Môžu sa objaviť na cibuli a zemiakoch

Obávaná pásavka zemiaková! 6 skvelých rád, aby ste sa jej zbavili​

Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

18 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

So zberom zemiakov sa poponáhľajte! Inak sa na nich vytvoria chrasty
Szabóová Jarmila