predplatne
 

Celeste Buckingham sa obáva budúcnosti: Je to desivé a vôbec neviem, prečo nie sme v panike

29.07.2019

Čo si všíma známa speváčka, keď si kupuje kávu? A prečo by sme si mali dvakrát rozmyslieť, či opäť potrebujeme novú vec?

Zamorenie planéty odpadom nie je ľahostajné ani Celeste Buckingham. Čo zmenila vo svojom živote?

Zamorenie planéty odpadom nie je ľahostajné ani Celeste Buckingham. Čo zmenila vo svojom živote?Autor: Profimedia

V rámci kampane No Nekúp to!, ktorá prostredníctvom známych osobností upriamila pozornosť na nadbytočné nakupovanie, zahlcovanie planéty plastami aj neférový obchod, sa vyjadrila pre časopis Zdravie jedna z ambasádoriek projektu speváčka Celeste Buckingham (24).

Čítajte aj: Migréna paralyzuje aj Celeste Buckingham. Ako sa s ňou vyrovnáva?

 „Keď si kupujem kávu, všímam si, či má označenie fair trade. Malo by nám záležať na tom, aby ľudia, ktorí ju pre nás vyrobili, a nielen kávu, ale aj ďalšie výrobky, boli za svoju prácu spravodlivo odmenení. Aby mali plat, ktorí uživí ich rodinu, aby ich deti nemuseli pracovať a mohli ísť do školy,” povedala mladá umelkyňa. 


Celeste so sestrou Carmen. Zdroj: Instagram@celbuckingham

Úplné minimum

Celeste tiež upozornila na to, že ľudia v krajinách tretieho sveta nemajú ani základnú zdravotnú starostlivosť a platy sú oveľa nižšie, ako by potrebovali pre dôstojný život. Zatiaľ čo sa ich produkty v krajinách vyspelého sveta predávajú za vysoké ceny, oni dostávajú úplné minimum peňazí. „Certifikácia fair trade je teda pre mňa garanciou, že sú viac chránení a za svoju prácu férovo zaplatení.”  

Kríza sveta

Za jeden z najväčších problémov súčasnosti Celeste považuje klimatické zmeny. Tie si treba všímať najmä preto, že sa týkajú všetkých a už o pár rokov nad nimi nemusíme mať kontrolu. „Mám obrovské obavy z budúcnosti, pretože predpovede vedcov o vývoji klímy sú desivé. Vôbec nechápem, prečo nie sme vo väčšej panike. Pretože je to najväčšie kríza našej generácie a ide o oveľa väčšiu hrozbu, než čokoľvek iné. Svet sa dostáva do situácie, nad ktorou už o pár rokov nebudeme mať kontrolu.” 

Ohrievate v plastovom riade? Toto miesto odhalí, či riskujete zdravie

Začala od seba

Preto sa rozhodla urobiť zmeny vo svojom živote a snaží sa byť viac eco-friendly. „Triedim si veci, snažím sa správne recyklovať - od plastu až po kompost - a zároveň nakupujem čoraz menej. Keď už niečo potrebujem, kúpim si starožitné veci alebo použité z druhej ruky,” hovorí o tom, ako sa snaží motivovať aj ďalších ľudí k tomu, aby urobili aspoň malé zmeny v živote a pribrzdili potrebu nakupovať.   

 „Lebo ak budeme takto pokračovať ako spoločnosť, dlho tu nevydržíme. Ľudia si možno hovoria, že planéta sa trápi, že pôjde do hája. Ale už menej si uvedomujú, že my pôjdeme do hája, ak sa nič nezmení. Planéta tu stále bude,” upozornila Celeste, že vyhovárať sa na to, že sa nás to netýka, je alibistické, pretože všetci sme na „jednej lodi”.

Svet sa topí v plastoch, ale nielen v tých veľkých, ale aj mikro. Vedeli ste, že za mesiac zjete kreditku? Kde všade na náš číhajú mikročastice plastu sa dozviete v novom čísle časopisu Zdravie práve v predaji!

Priznanie Sharon Stone: Po mŕtvici sa ku mne ľudia správali bezcitne

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

dnes
Lekári až po 4 rokoch zistili, prečo chlapec takmer prestal vidieť. Jedol len junk food, jedlá bez výživných látok, zato s množstvom... Čítať viac
 
Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

včera
Múry, okná a balkóny rodinných domov či panelákov zaplavili uplynulý víkend znova nepríjemné ázijské lienky. Čítať viac
 
10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

10 prekvapivých vecí, ktoré poškodzujú srdce. Niektoré zlozvyky robíte každý deň

včera
Máte pocit, že sa vás kardiovaskulárne choroby netýkajú? Možno máte pravdu a možno denne robíte činnosti, ktoré k ich vzniku prispievajú.... Čítať viac
 
Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

14.10.2019
Naprávanie boľavej chrbtice zverte len do rúk skutočného odborníka, rehabilitačného lekára, fyziatra, ortopéda, fyzioterapeuta.... Čítať viac
 
Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

14.10.2019
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Celeste Buckingham sa obáva budúcnosti: Je to desivé a vôbec neviem, prečo nie sme v panike
Nina Haceková