predplatne
 

Barbora Švidraňová: Konečne si užijem leto bez problémov

04.08.2019

Bolo to horšie ako pôrod, tvrdí Barbora Švidraňová (31) o vyberaní mandlí, ktoré musela nedávno podstúpiť.

Zmrzlinu si nedá, ak
nie je sladená stéviou.
Má totiž proteínovú
diétu.

Zmrzlinu si nedá, ak nie je sladená stéviou. Má totiž proteínovú diétu.Autor: Miro Miklas, Tony Štefunko

Spevák si nedá len tak siahnuť na hrdlo. Museli ste?
Mandle sú fuč! Chvalabohu. Veľmi sa teším, lebo som s tým mala problémy celý život. Keď som bola chorá, mala som buď angínu, alebo hnisavú angínu. Jeden rok sa to so mnou ťahalo od mája do septembra. Po tom, čo som mala absces, lekár mi musel rezať hrdlo a vyberať hnis, odporučil mi mandle vybrať. Už to nie je žart, ide o život. Nato som otehotnela a... akoby vyzdravela.

Vyzdravela?
V tehotenstve mi nič nebolo, ani jedna angína. Ale potom sa to vrátilo. Už som nemala na čo čakať, mandle museli von. A konečne si užijem leto! Bez strachu z klimatizácie. Keď ju moje hrdlo zacítilo, zapálilo sa.


„Získala som sebavedomie zodpovedného človeka. Som mama a to má nejakú váhu,“ hovorí speváčka. Foto: archív B. Š.

Nebáli ste sa pri zákroku o hlasivky?
Trochu áno. Strašili ma, že mi pri tom môžu poškodiť hlasivky a kadečo iné, ale môj doktor bol veľmi opatrný. Vie, že sa hrdlom živím.

A o hlas ste neprišli.
Mám však pocit, že sa mi hlas zmenil. Nepočuť to? Lebo ja to aj počujem, aj cítim, ale v dobrom. Mám v hrdle doslova viac miesta, väčší rezonančný priestor na tvorenie nôt a spieva sa mi oveľa komfortnejšie. Aj farbu hlasu mám inú, takú jasnejšiu a širšiu.

►Barbora Švidraňová: Čo budem robiť ako slobodná matka? Žiť. Najlepšie ako viem!

Niektorí ľudia sa bránia vybratiu mandlí, aby sa im nezhoršila alergia. Vy ste tiež alergička. Nezvažovali ste to?
Moje alergie si väčšinou odnášal nos, z ktorého mi tieklo, a štípajúce oči. Začalo sa to na jar, keď všetko rozkvitlo, potom v lete kvitlo zase niečo iné a na jeseň palina. Testy mi kedysi ukázali, že som vlastne celoročný alergik. Prekážal mi totiž aj prach.

Hovoríte o alergii v minulom čase. Aj z tej vás vyliečilo tehotenstvo?
Je to možné, hormonálne zmeny telo prestavia, ale možno to bola skôr práca v druhom najprašnejšom prostredí – v divadle. Klin sa klinom vybíja.Tento rok ma to ešte nechytilo a dúfam, že už ani nechytí.

Nemali ste náhodou nábeh na astmu?
Keď som bola dieťa. Vždy som však bola veľmi športovo a tanečne aktívna, tak to prešlo. Naši ma dali na všetky krúžky, ktoré existovali. Od štyroch rokov som nonstop tancovala, aby som si vybila energiu. Lekárka mi síce radila, aby som zvoľnila, ale mňa by bez pohybu roztrhlo! Občas sa mi točila pri veľkých výkonoch hlava, akoby som mala málo vzduchu, ale boli to len chvíľky, ktoré som rozdýchala. Asi dva roky boli kritické, možno to súviselo s dospievaním, ale teraz „na starobu“ to odišlo. A prospelo mi aj to, že som sa naučila správnejšie dýchať. Speváci veľmi rozpínajú, a tým si cvičia pľúca.


Novinka Máš čas je posledná pieseň spievaná pred zákrokom, teda „horším“ hlasom. Foto: Miro Miklas, Tony Štefunko, archív B. Š.

Vy teda nie ste ukážkový pacient.
Som skôr rebel, ale odkedy som mama, uvedomujem si isté veci. Syna sa snažím chrániť, a teda musím ostať zdravá aj ja. Bedrové nohavice a odhalené kríže som nikdy nenosila, ale snažím sa napríklad otužovať. Keď sa ochladí, nenaobliekam sa hneď, lebo viem, že bude horšie. Ani drobca nebabuším. Snažím sa držať zlatej strednej cesty, nijako to nepremotivovať. Aby nemal studené ruky a nohy, ale ani spotený chrbát.

►Štíhla Barbora Švidraňová sa teší zo svojej diéty: Viac jem, viac chudnem!

A čo okrem otužovania pre seba robíte?
Som oveľa spoľahlivejšia a viacej sa pozerám do budúcnosti. Napríklad šetrím peniaze, čo som nikdy predtým nerobila. Rada som si užívala adrenalín, ale už ani nelyžujem. Prestala som, aby som si neublížila, zbytočne neochorela a neprišla o hlas. Neviem robiť nič iné. Môj život, okrem syna, by bez hlasu stratil zmysel. Je to môj druhý najväčší poklad v živote. 

Syna ste neplánovali. Keď ste otehotneli, bol to šok?
Bolo to prekvapenie. Teraz to už vnímam, že je to presne tak, ako to malo byť. Keby sa to nestalo, moja mama by sa asi vnúčaťa nedočkala. Stále by som si hovorila, že ešte mám čas. Že ešte toto urobím, túto ponuku vezmem... Až by som mala štyridsať.

Čítajte tiež: 

Autor: Veronika Daničová, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

Novodobá diagnóza: Tínedžer skoro oslepol! Môžu za to hranolčeky a čipsy

dnes
Lekári až po 4 rokoch zistili, prečo chlapec takmer prestal vidieť. Jedol len junk food, jedlá bez výživných látok, zato s množstvom... Čítať viac
 
Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

Sú hladné a napádajú aj ľudí. Lienky opäť zamorili Slovensko! Čo robiť, ak vás uhryznú?

včera
Múry, okná a balkóny rodinných domov či panelákov zaplavili uplynulý víkend znova nepríjemné ázijské lienky. Čítať viac
 
Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

Stuhnutý krk? Pozor, aby ste neskončili s náhlou mozgovou príhodou

14.10.2019
Naprávanie boľavej chrbtice zverte len do rúk skutočného odborníka, rehabilitačného lekára, fyziatra, ortopéda, fyzioterapeuta.... Čítať viac
 
Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

Známa ako tichý zabijak. Týchto 9 príznakov rakoviny pľúc nepodceňujte

14.10.2019
Nikdy ste nefajčili, a tak si myslíte, že ste voči rakovine pľúc imúnni? Nie je to úplne tak, 5% až 15% ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná... Čítať viac
 
Z nudnej povinnosti štýlový rituál

Z nudnej povinnosti štýlový rituál

14.10.2019
Žiarivo biely úsmev je po celom svete symbolom zdravia a krásy. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Barbora Švidraňová: Konečne si užijem leto bez problémov
Veronika Daničová
lua