Tip redakcii
 

Nebezpečené hračky: Aké jedy sa môžu ukrývať v darčekoch?

Darčeky pod stromček nakupujte s rozvahou. Niektoré môžu dieťa pripraviť aj o zdravie!

22. decembra 2012, 10:00
Detské hračky môžu byť nebezpečné: Pozor hlavne na tie plastové

Detské hračky môžu byť nebezpečné: Pozor hlavne na tie plastové

Autor: Profimedia.sk

Farebné, ligotavé, roztomilé, hrajúce, hebučké... Presne takýchto lákadiel sú plné pulty hračkárstiev, supermarketov i trhovísk. Pozor však, aby ste sa nedali nachytať na sladký dizajn a renomovanú značku. V skutočnosti sa v hračkách aj pre tých najmenších môžu skrývať riadne chemické kokteily, ktoré by ste im vedome určite nenaservírovali.

Najhoršie sú plastové

Ak dovolíte svojmu bábätku olizovať veselé hryzadielko, stískať „kreatívnu“ kocku alebo mojkať rozkošného macka, môže to byť pokojne to isté, akoby ste mu navarili instantnú polievku plnú škodlivých éčok.

„Z mäkkej plastovej hračky, ktorú dieťa hryzie, cmúľa, sa môžu uvoľniť ftaláty – zmäkčovadlá. Sú to bioakumulatívne látky, hromadia sa v organizme a vplývajú na viacero systémov, ale najmä na hormonálny a reprodukčný, pričom mužský je ftalátmi ohrozený omnoho viac. Ich účinok sa môže prejaviť až v dospelosti napríklad neplodnosťou, hormonálnymi poruchami, rakovinou. Plyšové a iné textilné hračky môžu zasa obsahovať rôzne pesticídy, insekticídy, nebezpečné spomaľovače horenia, formaldehyd. Ide o alergény a karcinogény,“ hovorí environmentalistka Mgr. Katarína Pačayová z občianskeho združenia Priatelia Zeme.

Mimo rizika nie ste ani vtedy, ak dieťaťu necháte len drevené hračky – bežne sa na ne používajú toxické farbivá, laky alebo lepidlá. A pozor by ste si mali dať aj na príliš „voňavé“ hračky napustené alergénnymi parfumami.

Hračková legislatíva

Na prvý pohľad hovoria európske zákony jasne, takže výrobky pre deti plné chémie by sa k vám nemali za žiadnu cenu dostať. Týka sa to nielen hračiek vyrobených v EÚ, ale aj dovezených trebárs z Ázie. Osobitne sú chránení najmenší drobci, zvyknutí všetko strkať do úst – napríklad zákazom dávať do hračiek pre deti do troch rokov ftaláty, ktorý platí už od roku 2000.

„Požiadavky na bezpečnosť hračiek stanovuje smernica EP a Rady EP a Rady 2009/48/ES o bezpečnosti hračiek, ktorá bola na Slovensku transponovaná do zákona číslo 78/2012 o bezpečnosti hračiek. Hračky uvádzané na trh Európskej únie musia spĺňať stanovené požiadavky na bezpečnosť bez ohľadu na to, či boli vyrobené v členských štátoch alebo hoci v Číne. Týka sa to hračiek pre deti do troch rokov aj pre staršie deti. V hračkách sa nesmú používať karcinogénne, mutagénne látky alebo látky poškodzujúce reprodukciu a alergénne vonné látky. Nitrozamíny a nitrozovateľné látky nesmú obsahovať hračky pre deti do 36 mesiacov a hračky určené na vkladanie do úst. Nariadenia EÚ REACH určujú aj maximálne množstvá na obsah benzénu, ftalátov a aromatických amínov. Požiadavky musia spĺňať aj náterové farby a laky,“ vysvetľuje tlačová hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová. O tom, že hračka vyhovuje európskym predpisom, by ste sa mali dozvedieť z obalu označeným značkou CE.

Zákony nestačia

Sú však naše deti naozaj v bezpečí? Environmentalistka o tom presvedčená nie je. „Podľa zákonov a nariadení by hračky škodlivé látky obsahovať nemali. Realita je však trochu iná, o čom svedčia aj varovania vydávané SOI. Môžeme mať prijaté aj tie najdokonalejšie smernice, ale najdôležitejšia je kontrola. Bohužiaľ, aj pri tom najväčšom úsilí kompetentné štátne orgány nemôžu skontrolovať všetky hračky na našom trhu, takže sa obávam, že takýchto hračiek je veľa,“ hovorí Mgr. Pačayová. Smernice často nestačia ani na špekulantov, ktorí sa ich snažia všemožne obchádzať.

Možno aj vás prekvapilo označenie „pre deti od troch rokov“ na výrobku typu „moje prvé kocky“ či „baby game“. „Niektorí výrobcovia uvedú, že hračka nie je vhodná pre deti do troch rokov, pričom zjavne o takúto hračku ide. Je to preto, že hračky pre deti do troch rokov podliehajú prísnejším kritériám. Alebo uvedú, že uvedený výrobok nie je hračkou. Tak je už len na spotrebiteľovi, či sa rozhodne, že daný výrobok bude ako hračku používať aj napriek varovaniu,“ hovorí odborníčka.

Riaďte sa nosom

Kúpenie hračky je vlastne lotéria, keďže na pohľad a ani písomne na obale informáciu o tom, čo obsahuje, nezistíte. „Smernica na bezpečnosť hračiek nevyžaduje uvádzať informáciu o kompletnom zložení hračiek. Či hračka obsahuje, alebo neobsahuje nebezpečné, toxické látky, sa dá zistiť len laboratórnymi skúškami,“ hovorí tlačová hovorkyňa SOI. Podľa environmentalistky by vám kvalitu hračky malo naznačiť viacero signálov.

„Kedysi sme odporúčali nekupovať hračky z Číny. Dnes sú však takmer všetky hračky čínske, aj značkové, certifikované, takže orientovať sa podľa krajiny pôvodu nestačí. Na obale hračky by mal byť uvedený výrobca a dovozca a tiež veková kategória, pre ktorú je hračka vhodná či nevhodná. Ak tieto informácie chýbajú, radšej ju nekupujte. Ja by som sa zamerala na „vôňu“ – ak hračku cítiť chémiou, opäť nekupovať. Tiež by som sa vyhla lacným hračkám typu „všetko za 1 euro“ a celkovo by som minimalizovala kontakt dojčiat s mäkkými plastovými hračkami, ak nemajú overené certifikáty bezpečnej hračky. Ja pre svoje dieťa uprednostňujem málo farbené drevené hračky od lokálnych výrobcov,“ radí odborníčka a zároveň mamička.

Všímajte si:

  • stránku SOI, ktorá pravidelne informuje o nebezpečných hračkách, ktoré sťahuje z trhu
  • označenie „nevhodné pre deti do 36 mesiacov“, „nevhodné pre deti do troch rokov“
  • označenie, že nejde o hračku
  • na plastových hračkách označenie „Neobsahuje PVC“ (PVCfree) alebo „Neobsahuje ftaláty“ (phthalate-free), uprednostnite hračky z prírodnej gumy (Natural Rubber)
  • na látkových hračkách certifikát overenej textílie (Eko-tex) alebo že sú z organických a biolátok 
  • drevené hračky s čo najmenej lepenými časťami, nelakované, nefarbené, so značkou FSC, ktoré pochádzajú z lesov s udržateľným hospodárením 
  • certifikáty „Bezpečná hračka“ alebo „Bezpečná a kvalitná hračka“ 
  • certifikát CE nezaručuje bezpečnosť hračky a testovanie jej kvality, len že vyhovuje európskym smerniciam
  • kvalitu nezaručuje ani renomovaná značka hračky
Autor: MAMINA/ Dáša Balogová

video

 


 

 

 
Nebezpečené hračky: Aké jedy sa môžu ukrývať v darčekoch?
MAMINA/ Dáša Balogová