Najkrajší cintorín v Česku: Z jednej vázy šľahajú pekelné plamene a hriešnici padajú do hlbín, z inej sa díva Božie oko

Pluska.sk   Najkrajší cintorín v Česku: Z jednej vázy šľahajú pekelné plamene a hriešnici padajú do hlbín, z inej sa díva Božie oko

Majiteľ stříleckého a tovačovského panstva Amand Antonín Petřvaldský veľkolepý cintorín s kaplnkou budoval v rokoch 1730 až 1743. Autorom sôch bol hlavne moravský sochár Gottfried Fritsch a jeho dielňa. Materiálu mali dosť. „Majiteľ mal blízko kameňolom. Vtedy neboli cesty také ak odnes, takže voziť to odniekiaľ by bolo dosť náročné," hovorí starosta Střílok Viktor Ganjuškin.

Plný symbolov

Na cintoríne štvorcového tvaru návštevníka hneď upúta majestátna socha veľkého anjela. Zádumčivého, vznešeného, s pohľadom upretým do diaľky. V rukách drží urnu, štít aj prúty. Akoby sa nám prihováral. Ticho, ale nástojčivo pripomína našu fyzickú pominuteľnosť. 

K rozjímaniu však pobádajú aj ďalšie výjavy. Reliéfy na štyroch vázach Nebo, Peklo, Smrť či Očistec sú plné symboliky, pekelných hrôz aj mystiky. Sochy a súsošia anjelov po oboch stranách cintorína vyjadrujú ľudské cnosti i neresti. Anjel s tŕňovou korunou či rukavicou ako symbolom statočnosti, ale aj anjeli predstavujúci pýchu, márnivosť či lenivosť. 

Pod kamerami

Cintorín je prístupný každému, cez letnú sezónu dokonca môžete využiť služby sprievodcu. A stále sa na cintoríne pochováva. Až na spomínané barokové sochy je vlastne toto miesto odpočinku zaplnené pomerne novými hrobmi. 

„Chodia sa na cintorín pozerať rozmanití ľudia, máme približne tritisíc turistov ročne. Často chodia aj umelci a znalci, ktorých zaujímajú symboly na tých figúrach,“ popisuje starosta Střílok Viktor Ganjuškin. Spomenie však aj smutnejšie udalosti.

Počas jednej májovej noci v roku 2001 neznámi zlodeji ukradli desať vzácnych sôch. „Bolo to určite na zákazku, lebo si vyberali. Bola to zrejme organizovaná skupina, lebo kradli aj inde," pripomína hlava obce.

„My dostávame peniaze na opravu, ale tie sochy, ktoré nám ukradli, by sme museli dať urobiť znova a to by bolo príliš nákladné,“ hovorí. „Stále sú tam však veľmi cenné kúsky a bežne ich neodnesiete. Navyše - všetko je sledované kamerami," dodáva. 

 
Aplikácie 7 plus