PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Záhada Bucovho zmiznutia: Kto bol a ako dopadol prvý slovenský mafián?

14. novembra 2016, 19:00

Týždenník PLUS 7 DNÍ získal informácie, ktoré by mohli odkryť okolnosti zmiznutia zrejme prvého slovenského mafiána. Jeho meno je Tibor Pútik, prezývaný Buco.

Telo bez hlavy: Za jednou
z najbrutálnejších vrážd
podsvetia stojí podľa výpovedí
Alojz Házy. Petra Suržina
zavraždili v roku 1998.

Telo bez hlavy: Za jednou z najbrutálnejších vrážd podsvetia stojí podľa výpovedí Alojz Házy. Petra Suržina zavraždili v roku 1998. Foto: Archív

Meno Tibora Pútika dnes už na Slovensku nepozná skoro nikto. V porevolučných rokoch, keď sa v našej malej krajine skloňovalo viac slovo demokracia ako zákon, stál práve tento muž, prezývaný Buco, na čele skupiny vagabundov, z ktorej sa postupne formovalo niečo, čomu sa na Slovensku nadnesene hovorí mafia. Na svojom blogu o ňom svojho času písala novinárka Júlia Mikolášiková.

Tej rôzni svedkovia doby, ktorá je už, našťastie, za nami, vyrozprávali rôzne historky o jeho fungovaní aj zmiznutí. Tibor Pútik je totiž od roku 1993 nezvestný. Jednoducho zmizol a viac o ňom nikto nepočul ani slovíčko. Niektoré informácie hovorili, že ušiel, iné zase, že ho zavraždili v Nemecku. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa však podarilo získať informácie, ktoré jeho zmiznutie opisujú detailnejšie a ktoré by mohli viesť k objasneniu jeho nezvestnosti.

Prvý „mafián“

Informácií o ňom nie je veľa. Bol vysoký, svalnatý, mal silnejšiu postavu, hrubý krk, tmavé krátke vlasy a hnedú pleť. Nosieval klobúk v štýle talianskej mafie, dlhý kabát, špicaté lakované topánky a okolo krku mal zlatú reťaz. Takto ho opísal novinárke Júlii Mikolášikovej zdroj. Meno tohto muža je Tibor Pútik a narodil sa v roku 1955. Ľudia, ktorými sa obklopil, dostali spolu s ním prívlastok mafiáni. Pomyselnú základňu mali v hoteli Fórum.


Alojz Házy: Podľa výpovedí svedkov stojí práve on za likvidáciou zakladateľa „mafie“ na Slovensku Tibora Pútika, prezývaného Buco.
Foto: Ingrid Timková

Buco bol priekopníkom, prvým vodcom skupinky a formujúceho sa podsvetia. Ich trestná činnosť nebola nijako sofistikovaná. Orientovali sa najmä na vydieranie a hrubý nátlak v centre hlavného mesta. Do jeho družiny sa neskôr pridal aj prišelec z basy Vladimír Daniš, prezývaný Tuti. Skupina navštevovala aj vtedajší hotel Junior na Štrkovci a tiež vysedávali v niekdajšom hoteli Kyjev. Okolo Buca sa pohyboval i neskôr známy „podnikateľ“ vekslák Peter Steinhübel, alias Žaluď.

Jedného dňa však Tibor Pútik, Buco, zmizol. Túto situáciu na svoj rast do podoby „mafiána“ využil Vladimír Daniš, prezývaný Tuti, a život išiel ďalej. Z času na čas niekto špekuloval, čo sa s ním stalo, ale boli to len akési reči.

Navyše viacerí muži z tohto obdobia, ktorí by o Bucovom zmiznutí mohli čo-to vedieť, postupne pomreli. Jedným z nich bol napríklad spomínaný Vladimír Daniš, ktorý sa stal spolu s bratom obeťou verejnej popravy. Patril k nim aj Ivan Trančík, ktorého vo vchode na Sibírskej ulici zastrelili a dobodali. Taktiež Peter Steinhübel, alias Žaluď, ktorého zastrelil ostreľovač v bratislavských mraziarňach, a Jozef Svoboda - toho zastrelili tesne po tom, ako vyšiel zo stávkovej kancelárie.


Obeť: Peter Suržin sa podľa výpovedí stal obeťou Alojza Házyho.
Foto: Archív P.S.

Aj preto sa dnes po dlhých rokoch o Bucovi, vodcovi formujúceho sa podsvetia, hovorí ako o chlapíkovi, ktorý sa objavil a potom zmizol a ostal zabudnutý.

Predchádzajúca strana 1 / 3 Nasledujúca strana
Poslať e-mailom

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 82%
NIE 18%
Celkový počet hlasujúcich: 2014
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Záhada Bucovho zmiznutia: Kto bol a ako dopadol prvý slovenský mafián?
Ivan Mego