predplatne
 

Slovensko sprísňuje opatrenia, uzatvorí prechod v Ubli (video, foto)

07.11.2009

Slovensko uzatvorí od nedele 8. novembra od 7. hodiny až do odvolania hraničný priechod Ubľa na slovensko-ukrajinskej hranici. V prevádzke tak ostane len jeden cestný priechod vo Vyšnom Nemeckom. Na mimoriadnej tlačovej besede v Trenčíne to v sobotu oznámil minister vnútra Robert Kaliňák.

Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia na Ukrajine. Na základe informácií od hlavného hygienika SR Ivana Rovného počet chorých stúpol na 871.000 a chrípka si vyžiadala viac ako 135 obetí. Kaliňák dodal, že úplne uzatvorenie hranice s Ukrajinou v tejto chvíli nie je aktuálne. "Dôsledným monitorovaním všetkých osôb, ktorí cestujú na Slovensko, máme šancu minimalizovať riziko nákazy. Musíme si uvedomiť, že cez naše hranice prúdi naďalej tovar," poznamenal.

Úplne uzatvorenie hraníc považuje za tvrdé riešenie, ktoré by zároveň znamenalo zníženie toku tovarov. "Na to, aby sme úplne obmedzili počet cestujúcich, by musel byť vývoj situácie na Ukrajine taký vážny, že by priamo ohrozoval naše územie," upozornil.

Na hraničný priechod Vyšné Nemecké ministerstvo vnútra sústredí všetky kapacity, či už ide o 24-hodinovú lekársku službu, ako aj o zariadenia na meranie technického stavu vozidiel. Policajti a colníci sú naďalej vybavení respirátormi, rúškami a jednorazovými rukavicami. Kaliňák upozornil, že na slovenské územie sa nedostane nikto, kto bude vykazovať príznaky choroby, alebo jeho vozidlo nebude v 100-percentom požadovanom technickom stave.

Na tomto hraničnom priechode budú od nedele (8.11.) od 6.00 h v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemoiologickou situáciou na Ukrajine pomáhať aj dvaja vojenskí lekári. V sobotu o tom informoval hovorca Ministerstva obrany SR Vladimír Gemela s tým, že sa tak stane v rámci prijatých opatrení. "V pondelok (9.11.) o 6.00 h nastúpia ďalší dvaja aj so sanitkou," dodal hovorca rezortu obrany.

Minister konštatoval, že doterajšie opatrenia sú účinné aj vďaka tomu, že občania výrazne znížili svoje cesty na Ukrajinu. Počet cestujúcich v Ubli podľa Kaliňáka klesol zhruba o 70 percent, rovnako ako vo Vyšnom Nemeckom. "Všetci starostovia z prihraničných obcí si už prevzali ochranné rúška," poznamenal s tým, že v skladoch Štátnych hmotných rezerv je ich dostatok a kedykoľvek budú na požiadanie distribuované do príslušnej časti SR.

Slovensko pre epidémiu chrípky už v utorok uzatvorilo priechody pre peších vo Veľkých Slemenciach a Ubli. Na ďalších priechodoch lekári kontrolujú cestujúcich z Ukrajiny. Policajti i colníci dostali prístroje na meranie telesnej teploty, starostovia obcí v blízkosti hraníc získali od štátu ochranné rúška. "Prehliadaní sú všetci, na priechode je už aj mobilná stanica technickej kontroly a mobilný röntgen," informoval Kaliňák.

Zákaz vstupu na Slovensko teraz už platí nielen pre Ukrajincov s podozrením na chrípku, ale aj autá v zlom technickom stave. V piatok o tom informovala hovorkyňa riaditeľstva hraničnej polície Sobrance Agnesa Kopernická. Slovensko tiež požiadalo ukrajinských kolegov, aby cez hranicu nepúšťali Ukrajincov z inej ako prihraničnej Zakarpatskej oblasti.

Kaliňák opätovne odporučil, aby Slováci na Ukrajinu zbytočne necestovali. "Riziko je veľké, bolo by dobré vyhnúť sa mu," uviedol minister. Pripomenul, že aj napriek tomu, že si drvivá väčšina starostov už prevzala ochranné rúška, rezort má stále rezervy. Starostovia majú na oddeleniach hraničnej kontroly k dispozícii okolo 300-tisíc hygienických rúšok zo štátnych hmotných rezerv.

Počas týždňa sa potvrdilo 29 nakazených

Počas 45. kalendárneho týždňa sa na Slovensku potvrdilo ďalších 29 prípadov nakazenia pandemickou chrípkou.

"V Bratislavskom kraji bolo hlásených 19 prípadov, v Nitrianskom tri prípady, po dva prípady v Trenčianskom, Žilinskom a Trnavskom kraji a jeden prípad v Banskobystrickom kraji," informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Počet doteraz potvrdených prípadov chrípky typu A(H1N1) tak v SR stúpol na 200, pričom v 155 prípadoch mali pacienti pozitívnu cestovateľskú anamnézu. Nová chrípka si zatiaľ nevyžiadala žiadnu obeť.

Bežná sezónna chrípka a jej podobné ochorenia postihli 12.247 ľudí, čo predstavuje 15,5 percenta zo všetkých akútnych respiračných ochorení. Na tie sa za uplynulé dni liečilo 79.102 pacientov. Najčastejšie ochoreli deti do päť rokov. Ochorenia hlásilo 76 percent detských lekárov a 66 percent praktických lekárov pre dospelých.

Najvyššia chorobnosť sa evidovala v Žilinskom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji, naopak, najnižšia bola v Bratislavskom kraji. Zvýšená chorobnosť na akútne respiračné ochorenia si vyžiadala aj zatvorenie 27 základných škôl, 21 materských škôl a dvoch stredných škôl.

Minister zdravotníctva aj hlavný hygienik apelovali počas týždňa na ľudí, aby sa dali zaočkovať proti bežnej chrípke, keďže jej vzostup sa očakáva na prelome januára a februára. V predošlej sezóne si vakcínu zaobstaralo iba 12,8 percenta ľudí aj napriek tomu, že ju plne hradia zdravotné poisťovne. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom odporúča zaočkovanosť populácie na úrovni 30 percent. V prípade vakcinácie sa predpokladá aj lepšia reakcia organizmu pri napadnutí novým vírusom chrípky typu A(H1N1).

Zdravotný stav nakazeného muža sa zlepšuje

Zdravotný stav 27-ročného muža, u ktorého tento týždeň potvrdili chrípku spôsobenú vírusom A(H1N1) a je hospitalizovaný v ružinovskej nemocnici v Bratislave, sa mierne zlepšuje.

"Netreba zabúdať na to, že má obojstranný zápal pľúc," pripomenula hovorkyňa nemocnice Ruth Geržová diagnózu, pre ktorú ho do nemocnice prijímali. Muž je na liekoch a stále ho udržiavajú v umelom spánku, v ktorom by mala byť liečba efektívnejšia. Od jeho organizmu závisí, kedy ho odpoja od prístrojov. Pacienta hospitalizovali vo vážnejšom stave, no vo štvrtok sa jeho stav podľa hlavného hygienika Ivana Rovného oproti predchádzajúcemu dňu rapídne zlepšil.

Podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho momentálne na Slovensku epidémia chrípky nie je. Predpokladá, že podobne ako každý rok dorazí na prelome mesiacov január a február. V sezóne 2008/2009 na Slovensku ochorelo viac ako 1,5 milióna ľudí na akútne respiračné ochorenia, na chrípku takmer 233-tisíc ľudí. Minulý týždeň na akútne respiračné ochorenia ochorelo viac ako 55-tisíc ľudí, na chrípku necelých osemtisíc ľudí.

Autor: TASR, SITA, ČTK
Fotogaléria
Videogaléria 
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bicykel vám vylepší tlak i cholesterol. Čo sa deje s telom počas jazdy?

Bicykel vám vylepší tlak i cholesterol. Čo sa deje s telom počas jazdy?

16.06.2020
Stačí správne šliapnuť do pedálov a vylepšíte si celé telo. Ešte ste sa túto sezónu nebicyklovali? Rýchlo to napravte. Čítať viac
 
Odhaľte skryté tajomstvo dlhovekosti

Odhaľte skryté tajomstvo dlhovekosti

16.06.2020
Zaujíma vás ako zostať zdravý a vitálny po celý život? Čítať viac
 
Uľavte nohám masážou s loptičkou. Aha, aké jednoduché!

Uľavte nohám masážou s loptičkou. Aha, aké jednoduché!

15.06.2020
Máte prácu, pri ktorej veľa stajíte na nohách? Alebo rada chodíte v pekných vyšších lodičkách? Nohám veľmi pomôže krátka automasáž.... Čítať viac
 
Zabudnite na exotiku, ani doma však nezabudnite na ochranu pre slnkom...

Zabudnite na exotiku, ani doma však nezabudnite na ochranu pre slnkom...

15.06.2020
Tento rok sa počas leta na exotické a prímorské dovolenky zo zrejmých dôvodov nevyberieme tak húfne ako po minulé roky. Čítať viac
 
Neschopnosť upratať a hromadenie vecí je úchylka, ktorú by mal riešiť odborník

Neschopnosť upratať a hromadenie vecí je úchylka, ktorú by mal riešiť odborník

14.06.2020
Patríte k tým, čo by aj radi upratali, ale nemôžu, lebo nemajú kam dať všetky veci? Pozor, nie ste náhodou chorobný „hromadič“? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Slovensko sprísňuje opatrenia, uzatvorí prechod v Ubli (video, foto)
TASR
SITA
ČTK