Výstavba megateleskopu začala: Vesmírny obor ožíva

Výstavba megateleskopu začala: Vesmírny obor ožíva
 03

Teleskop Magellan bude stáť asi miliardu dolárov. / GMT

 
 
 

Výstavba najväčšieho teleskopu na svete Magellan sa začala, postavia ho v blízkosti ostatných veľkých a vychýrených teleskopov v čilskej púšti Atacama, no medzi svojich kolegov nezapadne.

publikované: 12.06.2015

Nový obrovský vesmírny ďalekohľad Magellan bude totiž najväčší svojho druhu a vedci od neho očakávajú zábery, o akých sa im dosiaľ ani nesnívalo. Budú 10-krát ostrejšie ako tie z Hubblovho teleskopu a odhaliť majú aj vesmírnu minulosť. Jeho výstavba sa začala pred pár dňami.

Napriek tomu, že sa Magellan bude vo vesmíre „vŕtať“ zo Zeme, zábery, ktoré poskytne vedcom, budú kvalitnejšie a ostrejšie ako z Hubblovho vesmírneho teleskopu, ktorý posiela snímky z obežnej dráhy planéty. Bude to totiž ďalekohľad s najväčšími zrkadlami, aké doteraz boli pre takéto zariadenie zostrojené. Na jeho výstavbe sa podieľa jedenásť medzinárodných inštitúcií zahŕňajúcich rozličné univerzity a observatóriá.

„Vždy, keď niekto postaví nový teleskop, naučíme sa o vesmíre niečo nové, čo sme ani nečakali,“ hovorí Patrick McCarthy, vedúci Observatória obrovského teleskopu Magellan. „Astronómia je o objavovaní nový vecí, teleskop je nástrojom.“ Ďalekohľad má vedcom poslúžiť na výskum tajomstiev temnej hmoty, hľadanie obývateľných exoplanét i skúmanie minulosti vesmíru.

Z finálnej ceny, ktorú treba na realizáciu výstavby - približne 1 miliarda dolárov (900 mil. eur), je už vyzbieraná polovica. A prečo sa teleskopy sústreďujú na Atacame? Čilská púšť je ideálnym miestom pre svoj suchý vzduch a minimálne svetelné znečistenie ovzdušia. Projekt dokončia v roku 2021, do prevádzky ho spustia o tri roky neskôr. Nám ostáva len tešiť sa, aké doteraz netušené tajomstvá ešte tento obrovský teleskop odhalí.

Megateleskop v číslach


■ 7 zrkadiel tvorí teleskop
■ 16 ton váži jedno zrkadlo
■ 25 metrov je priemer zrkadiel, ktoré budú zachytávať odraz
■ 368 štvorcových metrov je ich plocha
■ 10-krát väčšie rozlíšenie obrazu poskytne ako Hubblov teleskop
■ 22 poschodí bude výška stavby
■ 1 miliarda dolárov (900 mil. eur) je cena projektu
■ 2021 plánované dokončenie výstavby

Autor: Plus JEDEN DEŇ/jt
 
 Ďalšie články
Výstavba megateleskopu začala: Vesmírny obor ožíva
Plus JEDEN DEŇ/jt